wszystkie akity umieszczone w tej galerii posiadają rodowód

(są niewystawowe jedynie ze względu na długi włos)

  • suczka SAYA (ur. 01.02.2011)

RODZICE: ojciec: KOKUSAI Halne Wzgórze, matka: Isamashii's DIAMOND TO JOLANTA

Jej właściciele Krzysztof i Sylwia Odziemscy (Kalisz) wyrazili zgodę na publikację danych swoich i suni na tej stronie.

  • suczka "LUSSI" (ur. 04.03.2006)

RODZICE: ojciec: BOS Kumade, matka: BUNYA Yamamoto

Jej właściciele Urszula i Marek Franckiewicz (Warszawa) wyrazili zgodę na publikację danych swoich i suni na tej stronie.

  • piesek "MANDOR" - TAISEIYO Halne Wzgórze (ur.06.09.2006)

RODZICE: ojciec: TANOSHIMI-GO Dogutti, matka: RYOKO Halne Wzgórze

Jego właścicielka Pani Ewelina Zarembska wyraziła zgodę na publikację danych swoich i pieska na tej stronie.

MANDOR (to jego domowe imię) ma obecnie trochę ponad 5 miesięcy, jest bardzo kochanym i niesamowicie inteligentnym psem, chociaż nie rezygnuje z prób zdominowania reszty domowników. Wychowuje się z kotem i nigdy nie próbował zrobić mu krzywdy, jest też bardzo cierpliwy w stosunku do dzieci. Praktycznie w ogóle nie szczeka. Póki co jego sierść nie jest kłopotliwa w pielęgnacji, nie kołtuni się. Budzi fascynację ludzi na ulicach, niektórzy próbują bez pytania go pogłaskać, co wcale mu się nie podoba. Jest notorycznie mylony z chow-chowem, husky, alaskanem, a nawet owczarkiem kaukaskim. O akicie mało kto z porównujących słyszał.

  • suczka CUMI Omono-Gawa (ur. 13.02.2004r.)

RODZICE (z Japonii): ojciec: FUJIMARU GO KOZAKI i matka: SAYURI GO SAKAI SUWA

Jej właściciele Anna i Krzysztof Domżalscy zgodzili się na publikację danych swoich i suni na tej stronie

i przybliżenie Państwu zarówno charakteru  jak i pielęgnacji akity długowłosej.

 

Sunia według opisu charakteru przez jej właścicieli jest nadzwyczaj pogodna i bardzo cicha. Szczeka jedynie, kiedy wchodzi do domu ktoś kogo ona nie widzi, a więc niesamowicie rzadko. Świetnie spisuje się jako stróż 3-miesięcznego dziecka właścicieli. Jeśli tylko maluch zaczyna się kręcić to sunia daje znać, że czas się nim zająć. Sunia jest również świetnym kompanem zabaw starszych dzieci, którym pozwala na wszystko. Zabaw do których zawsze jest skora i nigdy nie ma ich dość. Na spacerze widząc dzieci traci dla nich głowę i natychmiast chce się z nimi bawić. Pluszaczka jest niesamowitym pieszczochem, który ciągle by się przytulała. Państwo Domżalscy są bardzo zadowoleni z nowego członka rodziny.

Jeśli chodzi o pielęgnację długowłosego akity  to według właścicieli jest ona dość pracochłonna. Żeby psiak dobrze się prezentował należy czesać go co 1-2 dni, wtedy sierść się nie "mecholi". Są też miejsca, które mimo czesania "mecholą" się - jak łokcie, uda i zad. Zwłaszcza ten ostatni wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż często pies podczas załatwiania się może go wybrudzić. W takim wypadku należy go oczywiście umyć. Również ogon akity długowłosej wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na długi falujący włos. Jest ciężki do rozczesania więc warto użyć odżywki do włosów po każdej kąpieli.
Bardzo szybko brudzą się łapki - na każdym dłuższym spacerze, gdzie akita sporo biega. Właścicielka uważa, że akita długowłosa wymaga poświęcenia czasu na jej pielęgnację aby dobrze się prezentowała. Myślę jednak, że ktoś kto się na taką akitę zdecyduje to nie będzie rozczarowany. Jej właściciele są z niej bardzo dumni i daje im ona dużo radości.

  • suczka SUMIKO Eskimo River (ur. 19.09.2004r.)

RODZICE: ojciec: BOKASZI Omono-Gawa, matka: AKIKO-IZUMI Argus-Urada

Jej właściciele Henryka i Józef Wilkowscy zgodzili się na publikację danych swoich i suni na tej stronie.

 

Sumiko jest wspaniałą suczką, w której zakochana jest cała rodzina. Oczarowała też całe Władysławowo tak, że na ulicy mało kto przejdzie obok bez zainteresowania. Podziwiają ją ludzie praktycznie z całej Polski. Sunia uwielbia długie spacery i zabawy na plaży szczególnie zimą, gdy leży dużo śniegu. Jak do tej pory jedynie kilka osób trafnie wymieniło nazwę rasy, większość myli ją z malamutem, husky, chow-chow czy samojedem. Państwo Wilkowscy mają Sumiko od stycznia i była to miłość od pierwszego wejrzenia.


  • Gościnnie w galerii również akita z sąsiednich Czech - pies Arashi Husaruvka (ur. 31.10.1999r.)

"Aki" jest wesoły, pogodny, dosyć mało szczeka, lubi dzieci. Kocha długie przechadzki i wspólne zabawy. O jego puszystą sierść trzeba należycie dbać a czesać prawie codziennie. Piesek napewno będzie wszelką opiekę 100 krotnie wynagradzał swoją miłością! Osobiście podoba mi się bardziej niż standardowa "krótkowłosa" Akita. Wygląda jak kuzyn niedźwiadka. :o) Polecam!!!! Pozdrawiam: Michaela Prymus, Czechy